beyaz esya servisiizmir evden eve nakliyat
 

FENOMEN

Felsefe Dünyası

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis

Kenan Gürsoy

E-posta Yazdır PDF

Prof. Dr. Kenan Gürsoy Prof. Dr. Kenan Gürsoy felsefe alanında çalışmalar yapan bir akademisyendir. 2000-2009 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve anılan tarihler arasında zaman zaman Fakülte'nin Felsefe Bölümü Başkanlığı görevlerini sürdürmüştür. Halen Türkiye Cumhuriyeti'nin Vatikan nezdindeki Büyükelçisi'dir.

Hayatı

1950 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Babası, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Tahir Gürsoy; annesi ise, son dönem Osmanlı maarifçi ve mutasavvıflarından Kenan Büyükaksoy'un kızı Hikmet Kainat Büyükaksoy'dur. İlkokulu, İstanbul Hırka-i Şerif İlkokulu'nda, ortaokul ve lise eğitimlerini ise, Saint Benoit Fransız Lisesi’nde gerçekleştirdi (1970). Yükseköğrenimini ise, Fransız Hükümeti’nin Türkiye'de Fransızca eğitim öğretim yapan okullardan mezun, başarılı öğrencilere verdiği dört yıllık öğrenim bursuyla Fransa’da Rennes Üniversitesi ve Paris, Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı. (1970-1974)

 Yurda dönüşünde, askerlik görevinin hemen sonrasında, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde asistan olarak göreve başlamış (1977); bu üniversitede sırasıyla Felsefe Doktoru (1979), Yardımcı Doçent (1982) ve Sistematik Felsefe-Mantık alanında Doçent (1983) unvanlarını almıştır. Bu arada, bir yıl daha Fransa’da Paris Nanterre Üniversitesi-Felsefe Bölümü’nde araştırmalarda bulunmak üzere görevlendirilmiştir (1981-1982). 1984 yılı Kasım ayından itibaren ise, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde, Felsefe Tarihi Anabilim dalında Doçent olarak vazifeye başlamış; 1989 yılı Ocak ayında, burada profesör olmuştur. 1994 Ekim’inden itibaren aynı anabilim dalının başkanlığını yapmıştır. 1997 yılında Galatasaray Üniversitesi'nde göreve başlamıştır. 1999’da Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olmuş bu görevi Haziran 2002 tarihine kadar devam etmiştir. 2000-2009 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığını yürütmüştür. 2005-2009 yılları arasında TRT 2 kanalında yayınlanan Düşünce İklimi programını sunmuştur. 15 Eylül 2009 tarihinde ise Türkiye'nin Vatikan büyükelçisi olarak atanmıştır.

Eserlerinden de anlaşılacağı gibi, daha çok Türk Tasavvufu, Varoluşçuluk Felsefesi, Fenomenoloji, Etik ve Karşılaştırmalı Dini Etik gibi konular üzerinde çalışmıştır. Türk Kültür hayatında ve Milli Eğitim sistemimizde felsefi tutum ve düşüncenin yaygınlaşması için uğraş verenlerden biri olmaya gayret etmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında (Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Vatikan, İspanya, Fransa gibi ülkelerde) pek çok seminer ve toplantıya katılmış, konferans vermiş, lisans üstü seviyede tamamlanmış ve halen sürmekte olan doktora ve yüksek lisans tezlerine danışmanlık yapmıştır.

Eserleri

 • Etik ve Tasavvuf, Sufi Kitap (TİMAŞ) İstanbul (2008)
 • Jean Paul Sartre Ateizmi’nin Doğurduğu Problemler, (3. Baskı-Etkileşim Yayınları) (2007) (İstanbul) (1. Baskı: Kültür Bakanlığı Yayınları-1987; 2. Baskı (Akçağ Yayınları) (Ankara) (1992)
 • Bir Evrensel Projemiz Var mı?, Etkileşim Yayınları (İstanbul) (2007)
 • Maurice Merleau-Ponty’de Algı Problemine Giriş, Lotus Yayınları (2007) (Ankara)
 • Bir Felsefe Geleneğimiz Var mı? Etkileşim Yayınları (İstanbul) (2006)
 • Gönül Gözü, (Tuğrul İnançer ile Birlikte) Sufi Kitap (TİMAŞ) İstanbul (2006)
 • Ekzistans ve Felsefe Üzerine Görüşler, (Akçağ Yayınları/ Ankara-1988)
 • Yabancıların Gözüyle Türkler ve Türkiye; (Prof.Dr. İsmail Parlatır, Prof.Dr. Esin Kahya, Prof.Dr.Ahmet Mumcu,Prof. Dr.Selçuk Mülayim ile Birlikte (Tüdav) (1994)
 • Felsefeye Giriş, (Mubahat Türker KÜYEL; Sevim TEKELİ; Esin KAHYA; Nurten BAYKURT; Alev ÖNER ile beraber Miili Eğitim Bakanlığı Yayınları (l985)(Ankara)
 • Traduction et Commentaire de Maquamat al Awliya de Akşemsettin, (Ayyıldız Matbaası/Ankara-1983)
 

İSLAM FELSEFESİ

DİĞER DÜŞÜNCE SİSTEMLERİ